trening

Kremy na otarcia. Jak załagodzić urazy potreningowe?

Urazów potreningowych i otarć czasem nie da się uniknąć. Istnieją na szczęście sposoby, aby je załagodzić. Dobrze dobrany i skuteczny krem na otarcia przynosi ulgę, a także przyspiesza regenerację. Istotne są składniki aktywne, które mają kojący wpływ na skórę.

Otarcia powstające podczas aktywności fizycznej najczęściej związane są z niewygodną odzieżą lub obuwiem. Nie wymagają konsultacji lekarskiej, choć powodują dyskomfort i ból. Żeby przyspieszyć gojenie się otarć i załagodzić dolegliwości, warto najpierw odpowiednio opatrzyć ranę, jeśli doszło do przerwania naskórka, a następnie zastosować krem na otarcia. 

Co powinien zawierać krem na otarcia?

Krem do zastosowania na otartą skórę pełni kilka funkcji: łagodzi podrażnienia, wytwarza warstwę ochronną, nawilża oraz przyspiesza gojenie. Jednocześnie preparat powinien mieć na tyle łagodny skład, aby dodatkowo nie podrażniać uszkodzonej skóry. 

W kremach na otarcia znajdziemy substancje takie jak: 

  • płynna lanolina, która nawilża skórę, zmiękcza ją, a także chroni przed podrażnieniami, 
  • masło shea wspomagające regenerację podrażnień skóry, nawilża, odżywia i wzmacnia skórę, 
  • alantoina, która chroni skórę przed wpływem środowiska zewnętrznego oraz działaniem wolnych rodników, ultrafioletu, dodatkowo zwiększa elastyczność skóry, dzięki czemu staje się mniej popękana, przyspiesza również gojenie się ran,
  • pantenol, substancję nawilżającą, która poprawia elastyczność naskórka, a także skutecznie nawilża warstwę rogową naskórka. 

Jak załagodzić otarcia skóry?

Od razu po treningu zdezynfekuj otartą skórę. Możesz użyć do tego preparatu odkażającego lub zwykłej, czystej wody. Pamiętaj, aby nie pocierać skóry, bo może to zwiększyć dolegliwości. Następnie delikatnie nałóż krem na otarcia i pozwól mu się wchłonąć. Produkt wytworzy na skórze warstwę lipidową, która będzie pełnić funkcję ochronną. Jednocześnie składniki aktywne, w tym alantoina, przyspieszą gojenie się rany.

Shopping Cart